Studievejleder søges til Aalborg City Gymnasium med jobstart 1. marts 2020

Aalborg City Gymnasium søger en erfaren studievejleder til at indgå i skolens studievejledningsteam. Dine opgaver bliver optagelsessamtaler, SU-vejledning, SPS-visitation, brobygning, kontakt til efterskoler, folkeskoler og privatskoler, rekruttering og andet forefaldende HK-relateret arbejde. Ud over at være en velorganiseret administrator og en imødekommende person i samtalesituationer, skal du også kunne lide at lave rekrutteringsarbejde både på og uden for skolen og endvidere have evne for at netværke. Gennemførelsesvejledning og fastholdelse indgår ikke i stillingen. Du kommer til at indgå i et studievejledningsteam med én anden studievejleder. Du har erfaring fra en anden stilling som studievejleder, UU-vejleder eller lignende og kan arbejde selvstændigt og i team. Du er fleksibel og hjælpsom over for kolleger og påtager dig gerne administrative opgaver til aflastning af administration. Du har gode IT-kundskaber og er en avanceret bruger af MS Office pakken, og har du kendskab til Ludus, vil det være en fordel. Vi forventer ikke, at du har kendskab til opbygningen af vores uddannelser, men at du hurtigt evner at sætte dig grundigt ind i disse.

Aalborg City Gymnasium er et velfungerende uddannelsessted med engagerede medarbejdere. Vi er efter gymnasiale forhold en lille skole med ca. 55 ansatte. Det betyder at skolen er præget af et tæt samarbejde hvor alle hjælper hinanden med at opnå skolens mål. Dette uden særlig skelen til faggrænser eller funktioner. Vi kan tilbyde dig et spændende og udfordrende job på en skole hvor der arbejdes hårdt og engageret, dog altid med tid til et smil og en snak. Vi ønsker en gensidig fleksibilitet, hvor du som medarbejder er klar til at påtage dig de opgaver, der skal løses, ligesom vi lytter til dig både med hensyn til stillingens indhold og personlige ønsker i øvrigt.

Løn -og ansættelsesvilkår sker i henhold til gældende overenskomst.

Stillingen er i udgangspunktet fuldtid.

 

Spørgsmål vedrørende stillingen kan rettes til Rektor Mette Bilstrup på mb@aacg.dk eller på 96312210.

Send din ansøgning på e-mail: job@aacg.dk

Ansøgningsfrist: torsdag d. 23. januar 2020 kl. 12.00.

Ansættelsessamtaler afvikles i begyndelsen af uge 5.