1-årigt HF-forløb

Aalborg City Gymnasium tilbyder 1-årige forløb målrettet professionsbacheloruddannelsen til pædagog. Gennem et 1-årigt forløb kan du få de HF-enkeltfag i hus, som kan være med til at åbne døren for dig, når du skal søge optagelse gennem kvote 2 på din drømmeuddannelse.

Vil du være pædagog? 

Det 1-årige forløb målrettet pædagoguddannelsen indeholder følgende fag: 

Fag Niveau
Dansk A
Engelsk B
Samfundsfag C
Psykologi C

Forløbet giver mulighed for SU. 

Betaling: 2200 kr. 

Ønsker du at blive tilmeldt? Så book en tid til en samtale hos en studievejleder. 

Bestil tid

Telefon: 96 31 22 23
E-mail: Studievejledningen@aacg.dk

*Der kan være andre adgangskrav udover de faglige, der gør sig gældende fx alderskrav eller krav om erhvervserfaring. Det er derfor en god idé at tjekke de specifikke adgangskrav til den videregående uddannelse eller tjekke www.ug.dk. 

Hvis du mod forventning ikke bliver optaget på din drømmeuddannelse efter dit 1-årige forløb hos os, kan du vælge at sammenstykke dit forløb til en hel HF.